1
Tööülesanded

Tema tööülesanneteks on trükiste kujundamine, küljendamine, trükikotta saabunud kujundusmaterjali trükiks ettevalmistamine ja trükivormide valmistamine. Peamiselt tegeleb ta trükikotta saabunud elektroonilise algmaterjali (kujundusfailide) kontrolli, poognamontaaži ning trükifilmide või -plaatide valmistamisega.

Väiksemates trükikodades võib lisanduda kujundus- ja küljendustööd. Ajalehed ja ajakirjad küljendatakse toimetustes ning raamatute kujunduse ja küljenduse eest kannavad hoolt kirjastused. Reklaammaterjalide kujundamine toimub reklaamiagentuurides või kujundusbüroodes.

2
Vajalikud oskused

Trükiettevalmistaja kasutab oma töös erinevaid graafilises tööstuses kasutatavaid arvutiprogramme ja seadmeid ning peab oskama nende käsitsemiseks vajalikul määral inglise keelt. Küljendustööde ja tekstitöötluse puhul on oluline ka hea eesti keele oskus.

Trükiettevalmistaja tunneb ofsettrüki tehnoloogiat, trükiste kujundus- ja küljenduspõhimõtteid, skaneerimist, teksti- ja fototöötlust, värvilahutust ja värvihaldust, poongamontaaži, trükivormide valmistamist ja trükiste järeltöötlust. Eelduseks on soov tegeleda trükiste kujundamisega.

3
Kutsesobivus

Trükiettevalmistaja töö on suhteliselt rutiinne ja istuva iseloomuga kontoritöö. Kogu päeva töötatakse arvutiga, mis võib väsitada silmi. Pinget tekitavad kiire tähtajaga tööd. Töö toimub päevasel ajal.

_MG_4182

Jüri Muttika proovib trükiameteid

Print Meedia erialade õppimise võimalused Tallinna Polütehnikumis

Jüri Muttika trükib omale 3D prillid

Jüri Muttika uurib, mis on poogen